101

Re: EURAS. Už ar prieš?

kiek atsimenu isvada ekonomisto buvo kad tai tikrai nedidele suma uz tai, kad tureti savo valiuta. Plius sistema yra, jos kurti nereikia.

Praktiskai visa energija turetu buti nukreipta i energetika, va ten tai pinigai sukasi. Sioje srityje nors kazka padarius jau gaunasi realus skirtumai.

102

Re: EURAS. Už ar prieš?

matai, ekonomistas ekonomistui nelygus. Is ekonominiu pusiu visaip galima paziuret ir visokias isvadas pasidaryti, taciau kiekvienai saliai visada kitaip bus, todel reikia taikyti ekonomines teorijas derinant su dabartine Lietuvos stadija. O stadija yra tokia, kad musu Litas infliuoja, o pagrindinis musu importu/exportu regionas - Europa. Tad Euras mums padetu. Kitas klausimas ar musu politikai sugebetu be monetarines ir fiskalines politikos tvarkyti mikro ekonomika - tuo as labai abejoju.

Tad pasakysiu tik tiek: Rinkit mane Ministru Pirmininku ir gyvensim kaip milijonieriai ;D

Na o del energijos velgi, cia Euras labai padetu. Ypac jeigu mes IE atsistatysime ir pradesime eksportuoti energija. Euras padidins musu kapitalo "vandeninguma", reiskia jis lengviau bus prieinamas kitiems ir kiti lengviau atitemps savo kapitala pas mus. Todel musu energija bus lengviau parduodama Euro regionui ir ne tik - kitiems regionams taip pat. Nes euras yra vandeningesne valiuta (jos paprasciausiai yra daugiau ir jos kursas stabilus).

103

Re: EURAS. Už ar prieš?

Tai ka pasakei yra tiesa, bet nuojauta kuzda, kad jei kam reiketu is musu pirkti energija, tai pirkti net jei musu valuta butu rubliai smile Manau visgi tai plonybes, ir reiktu labai konkretaus atvejo,kad patikeciau, jog tai esminis svertas. Cia labai jau ant svarstykliu viskas turetu buti, kad valiuta nulemptu. Musu valiuta euro atzvilgiu tikrai pakankamai stabili, nekalbant apie lenku, ukrainos valiutas,
kur su atsiskaitymais tikrai veju buna.

104

Re: EURAS. Už ar prieš?

Giedriau, visu pirma mes nesame pasaulio centras, todel situacija kai kazkam reiketu pirkti energijos butent is musu negali egzistuoti. Juridinis asmuo pirkdamas energija pasiziuri jos kaina, prieinamuma ir kitus patogumus. Euras kaip tik ir yra prieinamumo ir patogumo aspektas. Taigi tas asmuo rinktusi is keliu variantu ir kad klientas nusipirktu energijos is musu uztenkta vos keliu patogumu bei prieinamumo lengvumo. Pagalvok kaip vartotojas, ar perki maisto produktus turguj ar eini kur lengva viska pasiekti - prekybos centra ?

105

Re: EURAS. Už ar prieš?

na cia ne i tema bet vakar pirkau kiausiniu jie kainavo 2.05 EURO o benzino 98 litras kainuopja 1.44 nera teisybes Suomijoj ;D

106

Re: EURAS. Už ar prieš?

Auris, 21 parašė:

Giedriau, visu pirma mes nesame pasaulio centras, todel situacija kai kazkam reiketu pirkti energijos butent is musu negali egzistuoti. Juridinis asmuo pirkdamas energija pasiziuri jos kaina, prieinamuma ir kitus patogumus. Euras kaip tik ir yra prieinamumo ir patogumo aspektas. Taigi tas asmuo rinktusi is keliu variantu ir kad klientas nusipirktu energijos is musu uztenkta vos keliu patogumu bei prieinamumo lengvumo. Pagalvok kaip vartotojas, ar perki maisto produktus turguj ar eini kur lengva viska pasiekti - prekybos centra ?

As vel sakau, kad tai ka sakai, yra tiesa, bet argumentu nematau smile . Tai pakreiptu tik kokia puse procento apsisprendimui, ir tai, tam tikrom kainom. Mes pardavinejame savo produkta ivairiose rinkose, tiek lietuvos, tiek ne, kur kol nueina pinigai iki musu, ju kaina pakinta. Nors pervesta pinigu i saskaitas, kiek reikia, musu valiuta jau ne ta suma,kuria norejome gauti. Ir tai yra sistema,kaip viska islyginti. O su salim, kurios irgi prie euro, arba su paciu euru, isvis nera problemu, praktiskai visada sutampa 4 skaiciai po kablelio. Cia as is praktines puses. Sakau, ka tu sakai yra tiesa, bet kad tai butu svertis, manau labai retas atvejis, kai siaip kazkas yra visiskai neapsisprendes. Bet biznyje retai tai buna, buna paversta laiko ir pinigu kaztu. O dideliuose reikaluose tai ka pasakei yra tikrai mazai. Pirmiausia ziurima i bankines sistemas, atsiskaitymu velavimus ir kitas smulkmenas (priklausomai nuo ko kas kaip).

107

Re: EURAS. Už ar prieš?

Argumentu as tau duodu bet tu kazkodel nenori ju vertinti rimtai...

Zinoma tu dar pamirsti kad mes kalbam apie makro ekonomika kur konkuruoja dideli kapitalai ir bendrasis ekonominis lygis. Taip pat reikia atminti, kad skirtingas valiutas reikia keisti per bankus, tai uzima laiko ir kainuoja pinigus. Kiekvienas prarastas pinigas sumazina kapitalo galimybes, o laikas mazina jo vandeninguma. Taip pat uzsienio investuotojai noredami investuoti pinigus Lietuvos rinkoje arba pasideti i Lietuvos bankus ir pelnytis is palukanu turi pasiskaiciuoti valiutos keitimo kastus, valiutos infliacijos mokesti, valiutos prieinama kapitalo dydi. Visi sie rodikliai neturi atsverti palukanu indelio dydzio antraip kapitalas niekada iki musu nekeliaus. Nekeliaujantis kapitalas sumazina verslo pletra. Sumazejusi verslo pletra neturi galimybiu susitvarkyti su musu kylancia infliacija ir taip toliau.

Taigi. Tarkim lietuvos palukanos yra 4%. O infliacija tarkim pas mus yra 2%. Reiskias uzsienio kapitalas gautu pelna pas mus tik 1% per metus (pridedam kastus keiciant valiuta, kurie buna didziuliai kai keiti daug ir keitimai dar gali sukelti valiutos kursu fliuktuacijas ar isprovokuoti prekybine infliacija). Bet tarkim tas 1% vistiek jam dar atsiperka, taigi kapitalas pas mus dideja 1% dydziu. Jis padaro 1% progresa. Progresas atsiliepia investicijomis i bizni, kuris tobuleja ir pan. Pagal ekonomikos septyneto taisykle (ekonominio progreso formule nusakanti per kiek metu ekonominis nasumas/pragyvenimo lygis padvigubes) 1% ekonomikos progresas padvigubintu ekonomika tik po 70 metu. (o dabar jeigu pasiskaiciuotum skaicius su su tikraja Lietuvos infliacija ir dar kursais suprastum kad viskas dar baisiau).

Bet tarkim mes turim eura, kurio infliacija stabili, kursas stabilus, o kapitalo prieinamumas didziulis. Kapitalo prieinamumas reiskia kad investuodamas tu nemeti kiausinio i viena krepsi o gali skirstyti per salis ir daryti investavimo junginius kurie nesa pelna abejoms valstybems vienu metu. Taciau su euru mes nebeturime kastu keisti valiuta. Taigi palukanos kurios buvo 4% minus 2% infliacija ir mes turime 2% kapitalo prieaugi. Net ignoruojant padidejusio kapitalo investavima i Lietuva, jau galima paskaiciuoti kad paprastas 2% ekonominis prieaugis padidina ekonomina nasuma dvigubai per 15 metu. Progresas?

Tai kas is pirmo zvilgsnio gali atrodyti labai nesvarbus argumentas ir visiskai nevertas demesio, gali buti istiesu pats svarbiausias dalykas ekonomikoje, kai pasiskaiciuoji ir pasibraizai kreives.

Dar vienas faktas, bet labai mazo svarbumo, yra turistu pritraukimas. Jau dabar firmos organizuoja turistines keliones po zonas turincias EURA. Musu sali sios keliones aplenkia. Sios keliones yra vykdomos ne siaip sau, o del to, kad turistams yra suteikiamas valiutos patogumas visur uzsimoketi uz ta pacia kaina ir islaidauti nesukant galvos kiek cia tas litas sveria dolerio. Turistai yra svarbus uzsienio mikro ekonominio kapitalo investuotojai, o tai didina benra pragyvenima.

108

Re: EURAS. Už ar prieš?

Taigi. Tarkim lietuvos palukanos yra 4%. O infliacija tarkim pas mus yra 2%. Reiskias uzsienio kapitalas gautu pelna pas mus tik 1% per metus

O jei euras, tai  2%. ?. Kuo skirtusi inflecijos salyje, jei butu skirtingos valiutos. Jei inflecija ta pati, tai ir pelnas tas pats.

109

Re: EURAS. Už ar prieš?

Visu pirma infliacija nebuna ta pati kaip originalios valiutos atzvilgiu. Antra isvengiami didziuliai kastai ir laiko stokos valiutu keitimo ir investavimo pervedimuose. Trecia Euras yra stabilesne valiuta uz Lita todel jos investavimo galimybes yra tvirtesnes/patikimesnes.