Somalis dabar po truputį pradėjo atsigauti, bet iki saugaus investavimo dar tenai toli. Radikalai kovotojai buvo išstumti iš sostinės, bet provincijose dar siaučia. Tarptautinė bendruomenė beveik nugalėjo piratavimą, dalis kurios jūrų piratus gaudė jūroje, o vieno šeicho finansuojama privati armija, kuri buvo suformuota iš vietinių, juos apmokius pasaulinio garso JAV samdinių "Blackwaters" bendrovės instru valė sausumą ir pagrindinį piratų miestą joje. Tie, kurie nebuvo nukauti, perkelti į kalėjimą vienoje saloje, o likusieji, piratų šeimos, dabar randasi ant skurdo ribos.
Bet viskas ten prasidėjo nuo to, kad Somalio vandenyse siautė iš įvairių šalių (Italija, Ispanija ir pan.) atplaukę brakonieriai, kurie buvo labai agresyviai nusiteikę vietinių žvejų atžvilgiu, kaip ir Italijos mafija tenai atsikratinėjo branduolinėmis atliekomis, po ko žvejai virto piratais ir pradėjo juos gaudyti, o su laiku įsidrąsino puldinėti ne vien brakonierius, kurie išgaudžius piratus vėl sugrįžo. Ir dabar liaudį tai vėl provokuoja, su jais kažką daryti. O šalyje yra gan populiarūs keli radikalaus islamo judėjimai, prie kurių gan noriai jungiasi jaunimas, tai islamo valstybė ir vietinis ašabab.
Daugiausia pastangų prie situacijos stabilizavimo pastaruoju metu dėjo Turkija su savo nemažomis investicijomis. Kaip musulmonai, į musulmoniškos šalies pagalbą jie žiūri daug nuolankiau. Turkija net karo akademiją atidarė, kas nemažai prisidėjo prie radikalų išstūmimo iš sostinės, kaip ir planuoja net skristi į kosmosą būtent iš Somalio, kadangi tai ekvatorinė šalis, kas reiškia kad kosminei raketai prireiks mažiau kuro, kad patekti į orbitą.
O taip tai viskas prasidėjo kažkur šeštajame praeito amžiaus dešimtmetyje, kai sovietų sąjunga pradėjo palaikyti Somalį ir šelpė ją, kaip ir kaimyninę Etiopiją ginklais bei humanitarine pagalba. Somalį tuo metu valdė netinkamas lyderis, kuris pradėjo vystyti savo asmens kultą bei kėsintis į kaimyninės Etiopijos teritorijas, nuo ko prasidėjo Somalio ir Etiopijos karas. O sovietų sąjungai teko rinktis, kurią pusę palaikyti, kadangi ji taip pat lygiai palaikė ir Etiopiją. Po ko sovietai pasirinko Etiopiją, kurioje beje yra naftos ir į kurią importavo komunistus kovotojus, jeigu gerai pamenu, iš Kubos, po ko Somalis šį karą pralaimėjo ir susidariusi suirutė tęsiasi iki dabar.
Sumoje, Somalis, kokį mes jį matome žemėlapyje, susideda iš daug atskirų nedidelių šalių ar regionų, kurie niekada nebuvo apjungti į vieną šalį, kokia mes jį laikome. Dalis jų seniau buvo kai kurių kolonizacinių šalių kolonijomis. Ir vien visų jų apjungimas į vieną šalį, savaime gali įplieksti konfliktą. Afrikoje yra daug šalių, kur situacija yra panaši.