Tema: S.Husseinui įvykdyta mirties bausmė
Buvusiam Irako diktatoriui Saddamui Husseinui šeštadienio rytą 6 valandą vietos (5 val. Lietuvos) laiku buvo įvykdyta mirties bausmė. Pasaulio lyderiai skirtingai vertina įvykdytą mirties bausmę. Kartu su S. Husseinu mirties bausme nuteistam netikram jo broliui bei buvusiam vyriausiajam teisėjui nuosprendis bus įvykdytas vėliau.
S.Husseinas norėjo mirti be gobtuvo
Nedidelė grupelė irakiečių stebėjo mirties bausmės įvykdymą Irako bazėje, kurią amerikiečiai vadina Camp Justice, į šiaurę nuo Bagdado priemiesčio Hamenėjos.
Jie stebėjo, kaip teisėjas perskaitė S. Husseinui mirties nuosprendį, skelbia BBC.
Buvęs Irako lyderis su savimi buvo pasiėmęs Koraną, kurį prašė perduoti draugui.
S. Husseinui ant kaklo buvo užnerta virvė. Kuomet egzekucijos vykdytojas priėjo užmauti ant galvos gobtuvą, buvęs diktatorius aiškiai parodė, kad nori mirti be jo ant veido.
http://edition.cnn.com/2006/WORLD/meast/12/30/hussein/index.html
http://today.reuters.com/tv/videoStory.aspx?isSummitStory=False&storyId=31f3af9af17ddc6d59ff1a1a52b7e913aaececf8&src=123006_1051_TOPSTORY_saddam_executed
Privati Irako televizija Biladi TV parodė negyvo diktatoriaus kūną, suvyniotą į drobulę. Televizijos rodytuose vaizduose buvo matyti ir neuždengtas veidas.
Musulmonams šiitams, S. Husseino valdymo metais patyrusiems žiaurias represijas, išėjus į gatves švęsti šio įvykio, ministras pirmininkas N.al-Malikis, taip pat šiitas, paragino sunitus - S.Huseino valdančiosios "Baath" partijos sekėjus - nutraukti sukilimą.
"Saddamo egzekucija nepalieka vilčių jokiems apgailėtiniems svarstymams apie diktatūros sugrąžinimą", - pareiškė N.al-Maliki, kuris, pasak pareigūnų, nedalyvavo vykdant mirties bausmę.
Valstybinė televizija parodė jį, pasirašantį įsaką dėl mirties nuosprendžio vykdymo, kurio įvykdymas iškart po to, kai buvo atmestas apeliacinis skundas, labai pradžiugino šiitus.
ES smerkia egzekuciją
Europos Sąjunga (ES) šeštadienį pasmerkė buvusiam Irako prezidentui S. Husseinui įvykdytą mirties bausmę pakariant, sakydama, jog tai gali dar pagilinti susiskaldymą Irake.
"Europos Sąjunga visada buvo prieš mirties bausmės taikymą", - žurnalistams sakė Suomijos užsienio reikalų ministras Erkki Tuomioja, kurio šalis šį pusmetį pirmininkauja ES.
"Be to, gali būti, jog tai turės skaldomąjį poveikį Irako ateičiai, ypač po to, kai pasigirdo svarių kritinių argumetų dėl paties teismo darbo", - sakė E.Tuomioja.
Kiek anksčiau šeštadienį ES užsienio reikalų vadovo Javiero Solanos atstovė spaudai taip pat pasmerkė S.Husseino egzekuciją.
"ES smerkia Saddamo (Husseino) nusikaltimus kaip ir jam įvykdytą mirties nuosprendį", - Briuselyje žurnalistams sakė Cristina Gallach.
ES reakcija pasirodė praėjus kelioms valandoms po to, kai Bagdade buvo įvykdyta S.Husseino egzekucija.
Visose Europos Sąjungos valstybėse mirties bausmė yra panaikinta.
Buvusio Irako prezidento Saddamo Husseino egzekucija yra "barbariškas" aktas ir gali paversti jį kankiniu, šeštadienį pareiškė Europos Sąjungos humanitarinės pagalbos ir plėtros komisaras.
"Su barbarizmu negalima kovoti barbariškais aktais. Mirties bausmė yra nesuderinama su demokratija", - naujienų agentūrai "Reuters" telefonu sakė komisaras Louisas Michelis.
"Deja, gali atsitikti taip, kad Saddamas Husseinas taps kankiniu, o jis to nenusipelnė. Jis nėra kankinys, jis vykdė nusikaltimus", - teigė L.Michelis.
"Mirties bausmė yra nesuderinama su Europos Sąjungos vertybėmis... mes iš principo esame prieš, kad ir kokius nusikaltimus vykdė Saddamas Husseinas. O jis vykdė siaubingus nusikaltimus", - sakė L.Michelis.
Vatikanas: "tragiška žinia"
Vatikanas šeštadienį buvusio Irako diktatoriaus Saddamo Husseino egzekuciją pavadino tragiška žinia ir sakė, jog tai gali pakurstyti keršto dvasią.
"Kyla grėsmė, jog tai pakurstys keršto dvasią ir sudaigins naują smurto sėklą", - sakė Vatikano atstovas žiniasklaidai Frederico Lombardi.
Ankstyvą šeštadienio rytą įvykdyta mirties bausmė S.Husseinui yra "tragiška žinia", sakė jis per Vatikano radiją.
"Tai verčia liūdėti, net jeigu kalbame apie žmogų, kuris yra padaręs rimtų nusikaltimų. Reikia dar kartą paskelbti Katalikų Bažnyčios, kuri yra prieš mirties bausmę bet kokiomis aplinkybėmis, poziciją", - sakė jis.
"Mirties bausmės įvykdymas kaltam asmeniui nepadės atkurti teisingumo ir sutaikyti visuomenės", - pridūrė F.Lombardi.
J.Olekas: kariams teks būti budresniems
Tuo metu Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas Lietuvos radijui teigė, kad S. Husseino egzekucija yra „logiškas teismo sprendimas ir to sprendimo įvykdymas“, tačiau tai gali sukelti Irake naujų neramumų.
Todėl, ministro teigimu, šioje šalyje tarnaujančioms sąjungininkų pajėgoms, tarp jų ir lietuvių kariams, greičiausiai bus nurodyta imtis papildomų saugumo priemonių.
Ar pritariate S.Husseinui įvykdytai mirties bausmei?
Informacija Paremta
http://www.delfi.lt/news/daily/world/article.php?id=11647482