1

Topic: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Ar žinai, kam priklausė kailis, kurį tu dėvi?

Kad apsivilktum norimus kailinius reikia nužudyti: 12-15 lūšių; 10-15 vilkų ar kojotų; 15-20 lapių; 60-80 audinių; 27-30 meškėnus; 10-12 bebrų; 60-100 voverių... Šie žvėreliai, tik dėl to, kad jų kailiai gražūs, visą savo gyvenimą priversti kankintis mažuose ir ankštuose narvuose, kol galiausiai yra nužudomi naudojant žiaurius ir nehumaniškus metodus: dujas, spąstus, elektros srovę ar vėzdą. Nesvarbu ar pagautų laisvėje ar užaugintų kailių fermose, nekaltų žvėrelių skausmas ir kančios privalo būti sustabdyti. Kailių industrijos aukų skaičius yra siaubingas.

2

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Kailinių gyvūnų fermos

Apie pusę dėl kailių nužudytų gyvūnų yra gimę ir užaugę nelaisvėje, fermose, baisiomis sąlygomis. Tipišką kailių fermą sudaro šimtai metalinių, viela apraizgytų narvų, kuriuose gyvūnai kenčia šaltį, lietų, sniegą ir saulę. Juose stipriai ribojama gyvūno judėjimo laisvė. Tokios sąlygos traumuoja gyvūnų psichiką, jie pradeda luošinti patys save, tampa kanibalais.
Gaudymas spąstais

Plieniniai spąstai, kuriais gyvūnai pagaunami už kojos, dažnai išplėšia aukos mėsą, nutraukia raiščius ir sausgysles, sulaužo kaulus. Daugelis gyvūnų, kad nors kiek numaldytų tą nepakeliamą skausmą, nusigraužia spąstuose įkliuvusią koją. Laukinėje gamtoje paspęstos pinklės nesirenka aukų, ir į jas dažnai pakliūna kiti gyvūnai. Gaudant vieną konkrečios rūšies gyvūną, į spąstus patenka iki 10 kitų rūšių gyvūnų.
Žudymas

Kailių pramonėje naudojami įvairiausi gyvūnų žudymo būdai: dujos, elektros srovė, nuodai, uždaužymas lazdomis, sprando nusukimas. Tik keli iš šių metodų veterinarų laikomi humaniškais, jeigu žudymą apskritai galima būtų pavadinti humanišku, bet žudikams rūpi tik nesugadinti kailio: sąvokos skausmas, kančia ar žmogiškumas čia neegzistuoja.

1994 m. Olandijos vyriausybei skirtoje ataskaitoje, P. Wiepkema išsiaiškino, kad kailių fermose lapės patiria padidintą baimės jausmą. Patelėms tokia streso būsena sukelia rimtos formos žalingus elgesio sutrikimus, tokius, kaip jauniklių nužudymas. Jis apskaičiavo kad, 10-20% lapių patelių nužudo savo vaikus. Kitas tyrimas, išspausdintas 1993 m. žurnale apie Gyvūnų veisimą ir genetiką, rodo, kad 50% visų jauniklių buvo nužudyti savo motinų…

Aštuoniolikos mėnesių trukmės slaptas tyrimas atskleidė vieną iš purviniausių kailių pramonės paslapčių: brutalus ir žiaurus šunų ir kačių žudymas kailiniams.

3

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Ar auginti gyvūnus kailiams narvuose yra humaniška?

Ne. Kailių gamintojai „sutaupo” gyvūnų gerbūvio sąskaita. Žvėreliai, auginami kailių „fermose” (audinės, lapės, sabalai, šinšilos), įkalinami mažuose metaliniuose narvuose, kur jokia natūrali veikla neįmanoma – infekcijos, liguista psichika, hormonai čia yra kasdienybė. Kailinių kūrėjai bandydami išgauti specifinę kailio spalvą visiškai suluošina gyvūnus: deformuojasi jų kūnas ir organai, dar labiau žalojama nervų sistema.Iki šiol nėra jokių įstatymų reglamentuojančių kailinių žvėrelių augimo, saugojimo ar žudymo sąlygų.
Ar žmonėms reikalingi kailiai?

Yra daugybė kailio alternatyvų. Pataikavimas mados užgaidoms žudant gyvūnus, sumenkina gyvybės, taip pat ir mūsų pačių, vertę.
Ar kailis nelaikomas natūraliu gamtos šaltiniu?

Gyvūnų veisimas ir auginimas kailiams nėra natūralus.
Tai, kad kailiniams naudojami pagautų ligotų gyvūnų kailiai yra mitas. Visų pirma neužtektų jų kiekio, visų antra – gamtoje ligoto gyvūno kailis neatitinka kailinių reikalavimų. Gaunasi taip, kad išgaudomi sveiki gyvūnai, o ligoti paliekami – dar labiau sutrikdoma natūrali atranka, nyksta gyvūnų rūšys.
Tyrimas, atskleidęs negimusių, ar ką tik gimusių ėriukų žudymą dėl jų kailio.

Jungtinių Tautų Humaniškos visuomenės organizacija paskelbė metus laiko trukusio tarptautinio tyrimo rezultatus, atskleidžiančius žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus, susijusius su Persų ėriuko ar, kitaip vadinamo, karakulio kailio gamyba. Šis kailis yra pagaminamas nužudant nėščią karakulio avį ir nudiriant kailį negimusiam ar ką tik gimusiam karakulio ėriukui. Embrioninis ėriuko kailis yra banguotas, lengvas, plonas, panašus į suglamžytą velvetą. Naujagimių ėriukų kailis yra labai garbanotas ir žvilgantis. Embrioninis ėriuko kailis yra labiausiai vertinamas ir brangiausiai parduodamas kailių prekiautojų. Kailių industrijos atstovai skelbia, kad kailis yra antrinis, mėsai auginamo gyvūno produktas, arba, kad vaisius yra pašalinamas iš negyvos avies kūno, patyrusio savaiminį abortą, tačiau surinktos vaizdajuostės skelbia ką kitą. Įrodyta, kad šie gyvūnai Uzbekistane yra auginami ir žudomi vien tam, kad būtų aprūpinta Europos ir JT kailių rinka.

„Aš buvau nuvežtas į fermą šalia Bukharos, Uzbekistane, kur laikoma virš 10,000 karakulinių avių” - pasakoja atliekamo tyrimo viceprezidentas. „Čia tapau absoliutaus abejingumo gyvūnų kančioms liudininku, mačiau, kokias nehumaniškais metodais yra nužudomos ir nudiriamos besilaukiančios avys ir jų naujagimiai. Šie gyvūnai buvo nužudyti ne dėl maisto, bet dėl mados."
Pagrindiniai tyrimo duomenys:

    * Kasmet dėl kailių nužudoma maždaug nuo 4 iki 5 milijonų karakulinių ėriukų. Į šios mados aukų sąrašą įtraukiant ir nėščias avis (jos paskerdžiamos pagimdžiusios tris ar penkis ėriukus) mirčių skaičius būtų daug didesnis.
    * Pagrindiniai karakulinio kailio gamintojai yra Uzbekistanas (čia pirmiausiai atsirado šis verslas), Afganistanas, Kazachstanas, Namibija, Pietų Afrika ir kitos centrinės Azijos tautos. Pagrindiniai karakulinio kailio vartotojai yra Prancūzija, Italija, Vokietija, Skandinavijos šalys ir JAV. Šio kailio importo statistika yra paviršutiniška, bet manoma, kad kailių verslo atstovai kasmet importuoja vieno milijono kailių vertės karakulinio kailio produkcijos.
    * Karakulio kailis plačiai naudojamas ne tik kailinių gamybai. Jie jau vartojami batų, suknelių megztinių, kelnių ir pan. gamyboje.
    * Embrioninis ėriuko kailis dėl jo švytinčio blizgesio apibūdinamas kaip šilkas. Yra apskaičiuotas net kailio ypatybių laipsniškumas, priklausantis nuo skirtingos ėriuko išsivystymo stadijos. Pvz. embriono kailis 15 dienų iki jo natūralaus gimimo yra gražesnis ir lengvesnis negu embriono išimto kelias dienas iki natūralaus gimimo.
    * Dėl to kad negimusių ar ką tik gimusių ėriukų kailis yra labai mažas, daugybė gyvūnų turi mirti norint pasiūti vieną apdarą. Suskaičiuota, kad vienam karakuliniam puspalčiui reikia iki 30 kailių.

4

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Oda

Mados pramonėje naudojama įvairiausia oda: karvių, kiaulių, avių, egzotinių gyvūnų (aligatorių, stručių, kengūrų, gyvačių), taip pat kačių ir šunų (dažniausiai Kinijoje, kur šie gyvūnai naudojami maisto pramonėje). Pirkdami odos dirbinius žmonės remia mėsos industriją, brakonieriavimą, žiaurų ir nekontroliuojamą verslą.

Odai gauti žudomos tiek pieno tiek mėsos pramonėje augintos karvės, veršeliai, kiaulės. Apie beprotiškai žiaurias šių gyvūnų auginimo sąlygas galite pasiskaityti skyriuje Gyvūnai ir maistas/Mėsa arba Gyvūnai ir maistas/Pienas.

Kasmet skerdyklose yra nužudoma 35,7 milijonai karvių. Tam tikra prasme galime džiaugtis, kad Lietuvos „atsilikimas” gyvulininkystės pramonės srityje leido išvengti nežmoniškai žiaurių auginimo ir skerdimo sąlygų bei su tuo susijusių tragiškų ekologinių problemų. Kita vertus, žudymas lieka žudymu, nesvarbu kokias metodais tai atliekama.

Odos rinkoje taip pat gausu dirbinių, pagamintų iš kačių ir šunų odos. Didžiausias jos kiekis atvežamas iš Kinijos, tačiau odos kilmė sąmoningai nepažymima.
Egzotinių gyvūnų oda

Zebrai, bizonai, buivolai, šernai, elniai, kengūros, drambliai, unguriai, rykliai, delfinai, ruoniai, jūros vėpliai, varlės, krokodilai ir gyvatės yra odos pramonės aukos. Šie gyvūnai dažniausiai būna sumedžiojami nelegaliai. Brakonierių versle negalioja jokios humaniškumo taisyklės.
Keletas faktų:

    * Nuo gyvačių ir driežų oda dažnai nudiriama jiems dar esant gyviems. Manoma, kad tada oda bus elastingesnė.
    * Aligatoriai yra auginami sausakimšose fermose, negyvame vandenyje. Oda dažnai nudiriama dar jiems nepraradus sąmonės.
    * Australijoje kasmet dėl kailio sumedžiojama milijonai kengūrų. Našlaičiais likę jaunikliai nužudomi.
    * Odos rinkoje labai vertinama dar negimusių gyvūnėlių (pvz. ėriukų) oda. Kad jos gauti, naudojami abortai ir kiti žiaurūs metodai.

5

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Medžioklė
Žmogų nušauti lengviau, nes visada yra už ką
Medžioklė

Andrejus Gaidamavičius, laikraščio „Žalioji Lietuva“ redaktorius

„Žmogų nušauti lengviau negu žvėrį, nes visada yra už ką“, - tai vieno rusų eksmedžiotojo, gero vilkų žinovo, žodžiai. Kuomet prasideda medžiotojų ir nemedžiotojų diskusija, jos baigtis prilygsta religinio pobūdžio konfliktui. Šešerius metus ieškojau atsakymo, kas tai – tradicija ar nusikaltimas. Ir pagaliau atsakymas toks: šiuolaikinė medžioklė – tai tradicija, virtusi nusikaltimu.

Tiktai badas pateisina bet kokį maistą, nes bado mirtis pati baisiausia. Naujuosius medžiotojus galima būtų išteisinti tik tuo atveju, jei jie suvalgytų viską, ką sumedžioja. Deja, geriausiu atveju tik paragauja. Gamtoje nėra kito tokio padaro, kuris sąmoningai žudytų ne dėl maisto. Medžioja tiktai vilkai, lūšys, lapės, vanagai... Žmonės jau seniai nebemedžioja, o tiesiog šaltakraujiškai žudo. Turtai, kurių žmonės negali turėti, paimami per prievartą. Tai vadinama karu. Po kiekvieno karo prieš gamtą (dėl įpročio vis dar vadinamo medžiokle), kaip ir po bet kokio kito karo, pasiimami „trofėjai“ – ragai, kailis, plunksnos... Medžioklės istorijoje šis kruvinas amatas tik visai neseniai prilygintas žygdarbiui, nes pati trofėjaus sąvoka lotynų kalboje reiškia pergalės paminklą. Pergalės prieš neginkluotus ir prieš žmogų nusikaltusius tik tuo, kad jie gyvena ne mums, o sau. Čia ne karo imitacija – čia tikri ginklai ir tikra, prieš gamtą nukreipta, 40 tūkstančių vyrų armija, t.y. 10 kartų didesnė nei šiuo metu Lietuvos kariuomenėje tarnaujančių šauktinių armija. Taigi tebevyksta nepaskelbtas karas prieš gamtą dešimt kartų didesnėmis pajėgomis nei prieš bet kokį kitą priešą. Ar šis karas galėtų nevykti?

Visuomenė atsakytų „taip“. Bet ji sako tai per tyliai. Kai kuriose valstybėse medžioklės tradicija garsiai įvardijama atavizmu. Mes nebenorime iš savo protėvių paveldėti visko, pavyzdžiui, uodegų. Žmonija milijonus metų naudojosi žudymo teise, nes kartais neturėdavo kito pasirinkimo. Šiandien pasirinkimo spektras toks platus, kad „žudyti ar nežudyti“ tebėra tik moralės klausimas. Didžioji Britanija 2004 metų lapkričio 18 dieną uždraudė šimtmečius tradicine laikyta lapių medžioklę. Nežiūrint į tai, kad tą dieną prie Parlamento susirinko 10 tūkstančių protestuojančių medžiotojų, nemedžiotojų visuomenė buvo stipresnė. Visoje Europos Sąjungoje toliau smarkiai griežtinama laukinių gyvūnų medžioklė, mažinamas medžiojamų rūšių skaičius. XXI amžius taps žinomas, kaip išsivadavimo nuo šios išsigimusios tradicijos laikmetis. Tik nežinia, dėl kurios priežasties – ar dėl nemedžiotojų visuomenės pasipriešinimo, ar dėl to, kad nebeliks ką medžioti...

Gyvūnų žudymo atžvilgiu nėra skirtumo ar tai daro medžiotojas, ar brakonierius. Legali kulka kelia tokį patį skausmą kaip ir nelegali. Juolab, kad medžiotojų ir brakonierių galvos po ta pačia kepure slepiasi. Tai rodo faktas, jog vadinamųjų brakonierių laimikiai yra didesni negu oficialių medžiotojų. Prieš kelis metus Lietuvos Seimas priėmė nuostatą, kad laukiniai gyvūnai yra valstybės nuosavybė. Medžiotojai mano, kad valstybė jiems suteikė teisę žudyti jai priklausančius gyvūnus. Tačiau valstybė – tai ne valdžia, o mes visi. Ir jeigu medžioklės klausimu būtų surengtas referendumas, net neabejoju, kad valdžia jį pralaimėtų.

Jei medžioklės galima atsisakyti kaip pramogos arba tradicijos, tai ar galime jos išvengti kaip gyvūnų reguliavimo priemonės? Čia jums medžiotojai papiltų dar vieną demagogijos pliūpsnį, tačiau ciniškiausiai skamba teiginys, jog be medžiotojų išnyktų ir medžiojamieji gyvūnai. Be vilkų ir kitų plėšrūnų – tikrai išnyktų, bet tik ne dėl žmonių. Šiandien medžiotojai taip „sureguliavo“ žvėrių skaičių, kad sutikti miške žvėrį tapo labai neįprastu dalyku, nors oficialiai teigiama, kad medžiojamųjų gyvūnų, kaip, beje, ir miškų, tik daugėja. Tačiau kaip besistengtų valdininkai, visuomenė labiau linkusi patikėti savo akimis, ne skaičiais.

Kaip biologas atsakingai teigiu, kad nėra jokios ekologinės būtinybės dirbtinai reguliuoti medžiojamųjų žvėrių skaičių. Pakanka tik gamtoje išlaikyti pusiausvyrą, aukų ir plėšrūnų santykį. Lietuvos gamta vis dar turi pakankamai potencialo atsikurti pati, galima tik sugražinti vieną kitą išnykusią rūšių. Pavyzdžiui, ruduosius lokius, kurių turi visos kaimyninės šalys, ir lūšis, kurių Lietuvoje egzistuoja tik latviškoji populiacija. Prieš tai dar reikia sutramdyti plynus miško kirtimus, pakeičiant juos neplynais ir sureguliuoti turizmo srautus. Jeigu tarp dviejų valstybės pasipelnymo šaltinių galima būtų pasirinkti mažesnę blogybę, aš rinkčiausi, pvz. beveik nekertamą Labanoro girią, pilną nemedžiojamų ir todėl nebaikščių žvėrių. Gyvūnų stebėjimo organizavimas ir pažintinio turizmo infrastruktūra taptų kur kas pelningesniu verslu, kuris kompensuotų visas kitas gamtos išteklių naudojimo rūšis.

Pačių gyvūnų labui reikėtų įsteigti Laukinių gyvūnų kontrolės ir apsaugos tarnybą, kurioje dirbtų visuomeninkai. Šios tarnybos darbuotojai vieninteliai turėtų teisę gaudyti ir reikalui esant, nušauti gyvūną, saugotų fauną nuo bet kokio nelegalaus jos paėmimo iš gamtos, darytų laukinių žvėrių padarytų nuostolių įvertinimą, mokytų visuomenę elgesio su gyvūnais taisyklių ir t.t.

Laukinė gyvūnija visada liks gamtos, o ne valstybės nuosavybe, nesvarbu, ką į įstatymus įrašytų Seimo nariai, kadangi įstatymai kuriami žmonėms, o ne gyvūnams. Gamta turi savo įstatymus, kurių žmogus, būdamas gamtos dalimi, taip pat privalo laikytis. Medžioklė panaši į religiją, bet niekada ne per vėlu atsiversti į nemedžiotojų tikėjimą. Tie, kas numeta ginklą nusipelno didesnės pagarbos nei tie, kurie niekada jo nepakėlė. Pabaigai noriu pacituoti dar vieno eksmedžiotojo Jono Taugino žodžius. 1975 metais parašytą ir dar niekur nepublikuotą rašinį, kuriame aprašoma jaudinanti vilkų medžioklė, jis taip užbaigia: „Dažnai prisimenu šią medžioklę. Prisimenu ir mirštančio žvėries akis. Jos rodos klausė: „Už ką?“.

6

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Nepavydintis paukščiui laisvės

Straipsnelis iš laikraščio „Žalioji Lietuva”

Vasarą mūsų medžiotojai lyg ir nieko nebešaudo. Todėl galima pabandyti išsiaiškinti, kas gi yra toji medžioklė mūsų krašte, kuo skiriasi medžiotojo ir nemedžiotojo gamtojauta. Kalbamės apie tai su Dzūkijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotoju, ornitologu, knygų apie retuosius Lietuvos paukščius autoriumi Eugenijum Drobeliu.

Jau trisdešimt metų eini girios takais, stebi mūsų gamtą profesionalia akimi. Ar išeidamas į tą pirmykštį pasaulį niekada nenorėjai paimti šautuvo? Juk žinome, kad kai kurie žymūs ornitologai buvo ir medžiotojai...

Sykį išvažiavau kartu su medžiokliais, sakau sau – pažiūrėsiu, kokia ta medžioklės kultūra, ką jie šaudo. Na, žinoma, slapta mintis buvo pažiūrėt, ar nešaudo retųjų rūšių. Tai, žinai, buvo toks vaizdas – jie šauna į visus, kas skrenda. O kaip jie užmušinėja dar gyvas antis... Traiško kojom arba suka galvas, o juk yra žinomi būdai užspausti, pavyzdžiui, oro maišus. Greita mirtis? Ne, jie šito nežino... Paskui aš klausiau, kokias antis jūs pažįstat, tai vienas tiesiai sako: yra dvi rūšys – riebios ir liesos... Tai su medžiokle nuo to karto aš beveik jokio ryšio ir neturiu. Apie tai esu rašęs spaudoje, po ko gavau kvietimų iš medžioklės ūkių (buvo tokie anais laikais): atvažiuok, sako, į ančių medžioklę, pamatysi, koks gražus renginys, kokios tradicijos... Nevažiavau daugiau į jokias medžiokles.

7

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Zoologijos sodai, cirkai
Apie cirkus
Zoologijos sodai, cirkai

Cirko mechanizmas nuo pat gyvūno įkalinimo iki pasirodymo arenoje yra pripildytas kančios.

Cirko gyvūnai yra visiškai atplėšti nuo natūralių gyvenimo sąlygų. Didžiąją dalį laiko (nuo 70 iki 99%) jie praleidžia keliaudami ankštuose narvuose, surakinti grandinėmis. Jiems neužtikrinama nei tinkama temperatūra, nei teisinga mityba. Cirkai visiškai neatsižvelgia į gyvūnų rūšies ypatumus, pavyzdžiui, šimpanzės, kurioms reikalinga bendruomenė, dažniausiai būna vienos. Tokios sąlygos žaloja gyvūno sveikatą ir psichiką. Nepasitenkinimą tokia būtimi gyvūnai išreiškia vos tik pasitaikius progai: cirko istorijoje gausu gyvūnų maištų atvejų, kurie baigėsi tragiškai.

Dresiravimo metodai neviešinami, nes cirkai tokiu atveju paprasčiausiai bankrutuotų. Gyvūnas natūraliai niekada neatlikinėtų mums visiems žinomų triukų, jei nebūtų dienų dienas kankintas įvairiais būdais, išugdančiais refleksus.

Daugelyje šalių cirkas vertinamas kaip primityvi pramoga. Vesdami vaikus į cirką jūs rodote jiems išnaudojamus suluošintus gyvūnus: tai galima prilyginti pasityčiojimui iš psichiškai neįgalių žmonių. Eikite tik į tuos cirkus, kuriuose nėra gyvūnų. Jei norite, kad jūsų vaikai daugiau žinotų apie gamtą, praleiskite kuo daugiau laiko gamtoje: paukščių, vabzdžių stebėjimas suteiks daug daugiau žinių ir emocijų nei bukas ir žiaurus cirko numeris.

    * Penki mitai apie cirką (informacija iš Lietuvos gyvūnų globos draugijos interneto svetainės)

Apie zoologijos sodus

Zoologijos sodai yra dar vienas žmogaus kišimosi į natūralų gyvūno gyvenimą pavyzdys. Zoo-sodai būna įvairūs: vieni dideli, primenantys parkus, kiti maži, su daugybe ankštų narvų, vienuose sąlygos pakenčiamos, kituose – apgailėtinos. Tačiau esmė lieka ta pati – gyvūnai čia laikomi žiūrovų pramogai ir daugybė jų teisių yra pažeidžiama. Paukščiams įvairiais būdais žalojami sparnai, kad jie neišskristų, vandens gyvūnams dažnai tenka tenkintis nenatūraliu vandeniu, bendruomeniniai gyvūnai auginami po vieną arba poromis, plėšrūnai netenka galimybės medžioti ir daug judėti.

Tokie laisvės suvaržymai sukelia rimtus psichinius sutrikimus. Jei būtumėte psichoterapeutas, iškart pastebėtumėte tokius simptomus kaip liguistas lingavimas, galvos sukiojimas, vaikščiojimais ratais.

Tai, kad zoologijos sodas yra puiki vieta pažinti gamtą ir lavintis vaikams tėra dar vienas komercinis triukas. Retas lankytojas skaito gyvūnų aprašymus prie narvų ar akvariumų ir palieka zoologijos sodą sužinojęs kažką naudingo ar svarbaus. Šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę bet kuriam žmogui gauti daug įdomios informacijos apie vieną ar kitą gyvūnų rūšį.

Dar vienas melas yra tai, kad zoologijos sodai rūpinasi nykstančių gyvūnų rūšių išsaugojimu. Dažniausiai čia rasite pačius populiariausius gyvūnus. Komerciniu atžvilgiu būtų pragaištinga demonstruoti retas ir visuomenei neįdomias gyvūnų rūšis.

Puikų nenormalaus zoologijos sodo pavyzdį galite rasti čia pat Lietuvoje. Kauno zoologijos sodo gyventojai gali kelti tik gailestį sveiko proto žmogui. Pasak Lietuvos gyvūnų globos draugijos pirmininko Beno Noreikio, jis neatitinka Europos standartų. Sodo darbuotojai didžiuojasi mainais gaunantys vis naujų gyventojų, tik va gražuolė žirafa sulapnojusi kelis metrus lyno, kuriuo buvo rišamas pašaras, nugaišo…

8

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Žirgų lenktynės: vaistai, apgaulė, mirtis
Žirgų sportas

Lenktyniniai žirgai, sveriantys mažiausiai 450 kilogramų (o dar žokėjus) ir turintys panašaus dydžio kaip ir žmogaus kulkšnis, verčiami šuoliuoti purvinais takais didesniu nei 50 km/h greičiu.1 Šie gyvūnai yra multibilijoninio verslo, persunkto traumų, piktnaudžiavimo vaistais, žiaurumo, mirčių, aukos. „New York Daily News“ reporterio pastebėjimas: „Grynakraujis lenktyninis žirgas yra genetinė klaida. Jam tenka lėkti per greitai, jo kūnas per stambus, o kojos gerokai per menkos. Kol žmonija reikalaus, kad žirgai šuoliuotų dideliu greičiu tokiomis sąlygomis, jie ir toliau gaiš hipodromuose.“2
Starto barjeras

Žirgai gali kainuoti milijonus dolerių, tad neretai juos perka konsorciumai, kurie gali būti sudaryti iš tūkstančių narių.3,4 Šie gyvūnai retai kada turi progą užmegzti ryšį su kitais žirgais ar su vienu asmeniu, nes jiems nuolat tenka susidurti tiek su treneriais, tiek su prižiūrėtojais, tiek su veterinarais, tiek su žokėjais. Jie vis keliauja iš valstybės į valstybę, iš valstijos į valstiją, iš hipodromo į hipodromą, tad retas kuris galėtų kurią nors vietą „pavadinti namais“. Nedaugelis atsiduria garsiose lenktynėse - kiti vežami, plukdomi ar skraidinami į tūkstančius kitų.
Šuoliavimas į mirtį

Žirgai pradedami treniruoti ar net verčiami lenktyniauti, kai jų griaučių sistema tebeauga ir nėra pasiruošusi lėkimo dideliu greičiu kieta danga sunkumams.5 Besivystanti medicina ir technologijų pažanga menkai teprisidėjo prie sunkios ristūnų padėties palengvinimo. Vienas tyrimas dėl sužalojimų parodė, kad visų iš 22-jų stebėtų lenktynių metu susižeisdavo ir finišo nepasiekdavo po vieną žirgą. Kito tyrimo metu nustatyta, jog Šiaurės Amerikoje dėl traumų kasmet miršta po 800 grynakraujų.6 Veterinarai gali nepastebėti sausgyslių patempimų ar kaulų skilimų, o kitų lenktynių ar treniruočių metu žirgas gali visiškai susiluošinti. Žirgai sunkiai ištveria operacijas: po narkozės jie nesiorientuoja ir gali bandyti pašalinti gipsu ar tvarsčiais ir tokiu būdu dar labiau susižaloti. Daugelis nebegalinčių lenktyniauti užmigdomi, kad jų savininkų neslėgtų mokesčiai veterinarui bei kitos išlaidos.

Pasak vieno Kentukio laikraščio, kadangi žirgų laikymas reikalauja milžiniškų investicijų, „šių gyvūnų savininkai nelinkę žirgų (ir sužeistų, ir ne) paprasčiausiai atiduoti į ganyklas“.7 Žirgo išlaikymas gali atsieiti 50 tūkst. JAV dolerių per metus.8 Kai populiarus žirgas Barbaro 2006 metais Preakness lenktynių pradžioje patyrė traumą (sutrupėjo jo kulkšnis), savininkai jo medicininėms reikmėms neskyrė lėšų, bet kaip rašo „The New York Times“, „daugelis šiame versle atkreipė dėmesį į tai, kad, kai Barbaro nelaimėjo Kentukio Derbio ristūnų lenktynių, po traumos jis tikriausiai buvo užmuštas.“9 Palyginkime Barbaro istoriją su Magic Mano, kuris, žengtelėjęs ant nelygios kelio dalies Saratogos lenktynėse, susilaužė abi priekines kojas. Savininkas jį įsigijo už 900 tūkst. JAV dolerių, bet šis jam dar nė kiek nebuvo „uždirbęs“. Nesėkmė lenktynėse žirgo vertė sumenkino, tad jis buvo užmigdytas.10. Joseph Dirico, patyrusios širdies priepuolį ir mirusios viduryje Pimlico lenktynių kumelaitės, savininkas taip pakomentavo šios mirtį: „Manau, tai – žaidimo dalis.“11
Vaistai ir apgaulė

„Ko gero, nebeįmanoma Amerikoje rasti ristūnų, šeriamų tradiciniu šienu, avižomis, vandeniu“ - pastebėjo vienas reporteris.12 Daug žirgų tampa priklausomais nuo vaistų, kurių jiems duoda treneriai ir netgi veterinarai, norėdami išlaikyti lenktynėse, kai šie nebeturėtų toliau lenktyniauti.

Pasak „The New York Sun“, „ristūnai veisiami stulbinančiam greičiui, siekiama, jog jie kuo patraukliau atrodytų pardavimų ringuose. Patys gyvūnai tapo silpnesniais tad, kad „nenustotų šuoliuoti“, jiems duodama lasikso (kuris kontroliuoja kraujo apytaką plaučiuose), fenilbutazolio (antiuždegiminis vaistas), kortikosteroidų (nuo skausmo ir uždegimų).14 Šių legalių vaistų pagalba galima nuslėpti skausmą ar priversti žirgą lėkti greičiau. Laboratorijos nepajėgios aptikti visų nelegalių vaistų, mat, kaip sako Lenktynių Vaistų ir Tyrimų konsorciumo generalinis direktorius, jų „gali būti tūkstančiai rūšių“.15 Vienas treneris buvo pašalintas, nes davė ekstazi tipo vaistų penkiems žirgams, kitas buvo išmestas iš lenktynių dėl klenbuterolio, o dar vienas - už „tyrinėjimui“ nupjautą užmigdyto žirgo nupjautą koją“.17,18 Vienas Niujorko veterinaras ir treneris sulaukė sunkių kaltinimų, kai fermoje buvo rastas dingusio žirgo kūnas ir valdžia nustatė, jog mirtį sukėlė „pajėgumo stiprinimo vaistų“ injekcija.19

„Yra trenerių, kurie kiekvieną dieną pumpuoja žirgams nelegalius vaistus“, sako Churchill Downs viešųjų ryšių direktorius.20 „Dėl tiek daug pinigų, besisukančių šioje srityje, žmonės padarys bet ką, kad priverstų žirgus bėgti greičiau“.
Netgi „laimėtojai“ pralaimi

Nedaug nebedalyvaujančių lenktynėse ristūnų patenka į ganyklas lepinimui ir lankytojų dėmesiui. Dauguma savo „karjeras“ baigia skerdyklose.

Draudimo skandalas kainavo gyvybę Alydarui (1978 m. jis pirmasis atbėgo visose trijose Trigubos Karūnos (angl. Triple Crown) lenktynėse). Alydaras buvo užmigdytas po to, kai, kaip buvo skelbiama, atsitrenkęs į gardo duris susitrupino koją ir negalėjo išbūti su įtvaru.21 Po dešimtmečio FTB tyrimas atskleidė, jog tai buvo apgaulė, siekiant pasipelnyti. Alydaro koja buvo sulaužyta tyčia, pririšus jį prie sunkvežimio.22

Ferdinandas, Derbio lenktynių nugalėtojas ir 1987-ųjų Metų Žirgas, „baigęs karjerą“, pateko į Klaiborno Fermas, o tada bent pora kartų keitė šeimininkus, kol juo buvo „atsikratyta“ išsiunčiant į Japoniją; vienas reporteris, norėdamas suteikti šiai istorijai dar daugiau paslapties, priėjo išvados: „Niekas negali tiksliai pasakyti, kada ir kur Ferdinandas gavo galą, bet greičiausiai tai nutiko skerdykloje.“23 Eksceleris, milijono dolerių vertės žirgas, kuris pateko į Nacionalinį Lenktynių Šlovės Muziejų (angl. Racing Museums Hall of Fame), buvo paskerstas Švedijos skerdykloje.24

JAV turi multimilijonų dolerių vertės arklienos eksporto verslą ir kasmet paskerdžia dešimtis tūkstančių arklių.25,26 Nors arklienos amerikiečiai nevalgo, ją vartoja Europoje ir Azijoje. Daugiau nei tūkstantis tonų šios mėsos parduodama JAV zoologijos sodų gyvūnams sušerti.27 Vienas Kolorado valstijos universiteto tyrimas parodė, jog iš 1348 arklių, nusiųstų į skerdyklą, 58 - buvę lenktyniniai žirgai.28
Ką jūs galite padaryti

Komentuodamas šį lenktynių verslą „Philadelphia Daily News“ reporteris pastebėjo: „Jie apie tai daug nešneka savo reklamose, bet žirgai šiame sporte žūsta nuolat – kasdien, kiekvieną mielą dieną.“33 Padėkite nutraukti šį žiaurų ir išnaudotojišką „sportą“: informuokite šeimos narius bei draugus apie tragiškus lenktyninių žirgų gyvenimus.

9

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Prekyba gyvūnais

Pasak Lietuvos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriaus vyriausiosios veterinarijos gydytojos inspektorės Aldonos Skėraitytės, zooparduotuvėse gyvūnai laikomi netinkamomis sąlygomis. Šuniukams ir kačiukams stiklo dėžės tikrai nėra patogios. Dabar madingi itin šoklūs šinšilai laikomi ankštuose narveliuose. Ropliams nėra kur pasislėpti nuo kiaurą dieną plieskiančių lempų, varliagyviai visą dieną plūduriuoja vandenyje. O potencialiems pirkėjams suokiama, kad parduodamas gyvūnas nereiklus, jam nereikia daug vietos - taip tęsiama kankinimų grandinė.

(Ištrauka iš žurnalo „Ieva” straipsnio „Aš viską jaučiu”)nebukit abejingi...padekit bejegiams gyvuneliams

10

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Gyvūnai namuose

Kodėl laikome gyvūnus namie? Kad mums suteiktų malonumą, leistų pajusti valdžią. Kaip vertinti moteris, butuose laikančias po 40 kačių, kurios iš bado ėda apylinkės varles. Kai kurie žmonės nebesuvokia, kur globa, o kur prasideda kankinimas. Ar galima gyvūnų mylėtojais vadinti žmones, ankštuose būstuose įkalinusius didžiulius šunis, juos išvedančius pusvalandį pasivaikščioti ir net nepasidominčius šuniškos prigimties ypatumais? Jei žmogus nėra prognozuojamas, ko norėti iš gyvūno? Pavieniai atvejai, kai pitbuliai apkandžiojo žmones, Lietuvoje virto nacionalinio masto įvykiais. Daugelį šalių apėmusi antipitbulinė isterija dirbtinai kurstoma — šitaip bandoma užkirsti kelią pogrindyje vykstančioms pitbulių kovoms. Neoficialiais duomenimis, ir Lietuvoje organizuojamos šunų kovos, į šį nelegalų verslą įtraukiami dresuotojai, veterinarai. Naivu tikėtis, kad uždrausta kokia nors šunų veislė išnyks. Atvirkščiai — kaip žmogėdros išreklamuoti pitbulterjerai atsidurs pas nusikaltėlius. Protingo šeimininko šuo nepuls praeivio, nebent būtų pasiutęs. Šuo tarsi ginklas turėtų priklausyti tik stabilios psichikos žmogui. Neretai šunis dresuotojai moko labai brutaliai. Vienas gyrėsi šunų agresyvumą išbandantis juos pjudydamas ant pakrūmėje įmigusio girtuoklio…
nebukit abejingi...padekit bejegiams gyvuneliams

11

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Bandymai
Mūsų labui
Bandymai

Dėl eksperimentų su gyvūnais progresuoja mokslas — atrasti antibiotikai, anestetikai, įvairios vakcinos, insulinas, inkstų dializė, transplantuojami organai, gydoma leukemija. Nuo XVII amžiaus iki šiol vis didesniais mastais daroma vivisekcija (operuojami gyvi bandomieji gyvūnai) nepuošia žmonijos. Amoralu siekti naudos kito sąskaita. Dėl mūsų milijonai gyvūnų kasdien kenčia ir miršta mokslinėse laboratorijose. Jie nuodijami, šaldomi, deginami, marinami badu, krečiami elektra, pratinami prie narkotikų, susargdinami vėžiu, diabetu, sifiliu, AIDS. Dėl mūsų jie negailestingai mėsinėjami: išpjaunamos ar užsiuvamos akys, pažeidžiamos smegenys. Karo pramonės laboratorijose su gyvūnais išbandomos nuodingosios dujos, ciano junginiai, kulkos, sprogmenys. Rusijos kosmoso agentūrose įgyvendinant „Kosmos“ ir „Bion“ programas, beždžionėms į smegenis įmontuojami elektrodai, o į akis — davikliai, nupjaunamos uodegos, kad galėtų sėdėti „Bion“ kėdėse. Jos kelias savaites išbūna pririštos prie kėdžių per skrydį į kosmosą. Rusų ir amerikiečių kosmoso agentūros tikisi, kad gyvūnai padės ištirti nesvarumo padarinius žmogui. Tačiau jei į nesvarumą skirtingai reaguoja vyrai ir moterys, tai kokia nauda iš kitokios fiziologijos beždžionių?

Su gyvūnais išbandomas medikamentų, higienos ir kosmetikos priemonių, statybinių bei pramoninių medžiagų toksiškumas. Triušiams į akis lašinami vaistai juos apakina, šokoladiniai batonėliai suėsdina dantis. Kita vertus, net procedūros, anksčiau laikytos švelniomis, dabar pripažintos keliančiomis gyvūnams stresą. Ar gyva auka būtina? Dėl fiziologinių, anatominių, metabolinių procesų skirtumo su gyvūnais išbandyti vaistai nėra 100 proc. nekenksmingi žmogui. Apie 150 preparatų, daugybę kartų išbandytų su gyvūnais ir įdiegtų į masinę gamybą, vėliau buvo pripažinti netinkamais ar net pavojingais. Tarkim, Europos rinkoje buvo pardavinėjamas nėščiosioms skirtas raminamasis preparatas „Talidomid“ — po kurio laiko gimė 10 tūkst. apsigimusių kūdikių.

Kiaulės gali tapti idealiomis donorėmis, nes jų organai beveik kaip žmogaus. Po pirmojo inksto persodinimo 1950 metais transplantacija tapo rutina. Vis dėlto tūkstančiai žmonių nesulaukia tinkamo organo ir miršta. Šias problemas gali padėti išspręsti gyvūnų organai. Dar 1964 metais JAV 15 žmonių buvo persodintas šimpanzių ar babuinų inkstas, avies ar kiaulės širdis. Visos šios operacijos su nemodifikuotais gyvūnų organais buvo nesėkmingos. Modernioji genetika suteikia galimybę modifikuoti gyvūnų organus — dabar sėkmingai naudojamos gyvūnų ląstelės, ragenos, hormonai. Tačiau problema gali tapti naujų mikrobų perkėlimas į žmogaus organizmą. Nauji virusai gali papildyti ir taip gausų virusų bagažą.

Šiuolaikinis mokslas vietoj gyvų aukų leidžia naudoti ląsteles, audinius, organus. Pasaulyje aktyvėja organizacija „Grožis be žiaurumo”, reklamuojanti kosmetiką, higienos priemones, kurios pagamintos be bandymų su gyvūnais. Ant jų užrašyta „Neišbandyta su gyvūnais” arba pavaizduotas triušis apskritime.
Mokslo sadistai

Medicinos mokslo reikmėms auginamos pelės. Akių specialistai miklina rankas operuodami kiaulės akis. Varlės refleksai tiriami nutraukiant nugaros smegenis. Gal kito kelio nėra — juk studentai turi kažkaip praktikuotis, kad vėliau galėtų mus mėsinėti? Tik klausimas, ar humaniškai tai daroma.

Rusijoje studentai laboratoriniams darbams gaudo šunis, grūda juos į maišus, nutrenkia elektra ir preparuoja. Kai pratybos su gyvūnais tampa kasdienybe, nenuostabu, kad ilgainiui tampi abejingas gyvybei — gyvūnus imi vertinti kaip vienkartinius instrumentus. Ir tai palieka pėdsakų gydytojų ar mokslininkų psichikoje. Chirurgų cinizmas jau tapo šios profesijos skiriamuoju bruožu. Anglai Julietas Gellatelly ir Tony Wardle’as savo knygoje „The Silent Ark“ aprašė psichologinius mokslininkų, eksperimentuojančių su gyvūnais, tipus. Vieni iš jų — mokslo psichopatai, genami beprotiško smalsumo ir atradimų troškulio. Jiems gyvūnai tėra instrumentai, nejaučiantys skausmo. Kiti — sadistai, besimėgaujantys gyvūnų kančiomis, valdžia silpnesniems, realizuojantys žiaurias fantazijas. Tokie viešai kalba, kad gyvūnus aukoja dėl kilnių žmonijos gelbėjimo tikslų. Karo metais tokie greitai pamiršta humanizmą ir imasi įdomesnio tyrimų objekto — žmogaus. Gyvūno ir žmogaus gyvybės vertės supratimo riba labai plonytė. Dar Pitagoras teigė, kad tam, kuris šaltakraujiškai nužudo gyvūną, nesunku užmušti ir žmogų. Beje, daugelis nusikaltėlių sadistų vaikystėje buvo nukankinę ne vieną katę.

12

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Alkoholinių gėrimų gamyba

Tam tikri alkoholiniai gėrimai, tokie kaip vynas ir alus, paruošimo procese paprastai būna išvalomi tam, kad būtų pašalintos priemaišos ir pagerinta jų prekinė išvaizda. Nors valymo procese užtektų naudoti tokias medžiagas kaip bentonitas (vulkaninės kilmės molis) arba aktyvuota anglis, tačiau dažnai visgi yra naudojami gyvulinės kilmės ingredientai, ypač brangesnių Europos vynų gamyboje. Dažniausiai tai būna kiaušinio baltymas, nenugriebtas pienas, kazeinas, želatina arba „žuvų klijai“ (pagaminti iš eršketo pūslės). Pastarieji daugiausiai yra naudojami Vokietijos vyninėse, nors taip pat juos naudoja ir kitos Europos bei kelios Amerikos vyninės. Viduržemio jūros regione vyno valymo procese naudojamas stambių žinduolių kraujas; tačiau šis būdas yra uždraustas Prancūzijoje ir JAV.

Vyno ir alaus valymo priemonės nėra sudedamoji galutinio produkto dalis; ar galima tokiu atveju laikyti veganiškais patį vyną ir alų? Tai yra vienas iš diskutuotinų klausimų, panašus į atvejį su cukranendrių cukrumi, mat jis yra filtruojamas aktivizuotame karbone, kuris kartais gali būti gyvulinės kilmės.

Apskritai yra keletas svarstytinų problemų, susijusių su vyno ir alaus paruošimu ir vartojimu. Visų pirma, turėkime omenyje žmones, kurie dirba vynuogynuose ir t.t. - ar jų darbo sąlygos tinkamos, ar jie apsaugoti nuo pesticidų ir kitų toksinų poveikio? Ar gėrimai yra gaminami natūraliai, taikant patvirtintus, ekologiškus būdus? Ar šie gėrimai yra būtini Jūsų sveikatai ir pilnavertiškam gyvenimui? Ar yra šių produktų pakaitalų?

Kai kurie veganai apskritai nevartoja jokių alkoholinių gėrimų, motyvuodami tai tuo, kad prie alkoholio priprantama, jis drumsčia protą, slopina pojūčius, trukdo priimti sąmoningus ir teisingus sprendimus. Kiti susilaiko nuo alkoholio dėl religinių įsitikinimų ar tausodami sveikatą, vengdami kaloringų produktų. Kita vertus, kai kurie veganai mėgaujasi alkoholiu ir teigia, kad ribotas jo kiekis nekenksmingas.

Alkoholio vartojimas yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas. Vis dėlto yra daugybė veganiškų alternatyvų – nealkoholinis vynas, šampanas, alus ir gausybė kitų gėrimų. Nekalbant apie vaisių ir daržovių sultis, mineralinį vandenį ir t.t.

Vyno ir alaus veganiškumo klausimas yra svarbus. Tuo pačiu reikia apskritai nepamiršti buvimu veganu prasmės. Trijų kiaušinių baltymų vidutiniškai užtenka išvalyti 250 l vyno, 100g želatinos – 15000 l vyno. Savaime suprantama, kad alkoholio gamybai nėra tikslingai auginami ir žudomi, išnaudojami gyvūnai. Mėsos pramonė taip sutvarkyta, kad net gyvūnų atliekos būtų panaudotos, joms taip pat yra kuriama rinka (pvz. želatinai). Pagrindinis veganų tikslas yra sumažinti, ir galų gale visiškai pašalinti pirminių gyvūninės kilmės produktų, tokių kaip mėsa, pienas ir kiaušiniai vartojimą. Kai šių produktų paklausa sumažės, antriniai gyvūninės kilmės produktai (įvairios „atliekos“) pabrangs – tokiu atveju gamintojai savaime bus priversti ieškoti pakaitalų.

Šiuo metu gyventi visiškai veganiškai yra praktiškai neįmanoma – pramoninis pasaulis kimšte prikimštas prekių, kurias gaminant naudojamos pirminės arba antrinės gyvūninės kilmės medžiagos. Neodiniai batai ir vegan receptų knygos gali būti suklijuotos neveganiškais klijais. Automobilių ir dviračių padangų sudėtyje yra stearino rūgšties. Vardinti galima be galo. Gyvūninės kilmės produktų naudojimą galima sustabdyti vieninteliu būdu – kuo daugiau žmonių turi rinktis veganišką gyvenimo būdą. Tačiau jei mes linksime į kraštutinumus, didžioji žmonijos dalis bus įsitikinusi, kad buvimas veganu yra fanatiškas, beprasmis ir nerealus.

Taigi svarbiausia yra siekti, kad žmonės suprastų ir priimtų šį gyvenimo būdą tam, kad žemėje būtų sustabdyta gyvūnų žudymo ir išnaudojimo pramonė. O tai, iki kokio lygio kiekvienas veganas gilinsis į dalykus, kurie liečia antrinės gyvūninės kilmės produktus, yra kiekvieno asmeninis reikalas.

13

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Alkoholinių gėrimų gamyba

Tam tikri alkoholiniai gėrimai, tokie kaip vynas ir alus, paruošimo procese paprastai būna išvalomi tam, kad būtų pašalintos priemaišos ir pagerinta jų prekinė išvaizda. Nors valymo procese užtektų naudoti tokias medžiagas kaip bentonitas (vulkaninės kilmės molis) arba aktyvuota anglis, tačiau dažnai visgi yra naudojami gyvulinės kilmės ingredientai, ypač brangesnių Europos vynų gamyboje. Dažniausiai tai būna kiaušinio baltymas, nenugriebtas pienas, kazeinas, želatina arba „žuvų klijai“ (pagaminti iš eršketo pūslės). Pastarieji daugiausiai yra naudojami Vokietijos vyninėse, nors taip pat juos naudoja ir kitos Europos bei kelios Amerikos vyninės. Viduržemio jūros regione vyno valymo procese naudojamas stambių žinduolių kraujas; tačiau šis būdas yra uždraustas Prancūzijoje ir JAV.

Vyno ir alaus valymo priemonės nėra sudedamoji galutinio produkto dalis; ar galima tokiu atveju laikyti veganiškais patį vyną ir alų? Tai yra vienas iš diskutuotinų klausimų, panašus į atvejį su cukranendrių cukrumi, mat jis yra filtruojamas aktivizuotame karbone, kuris kartais gali būti gyvulinės kilmės.

Apskritai yra keletas svarstytinų problemų, susijusių su vyno ir alaus paruošimu ir vartojimu. Visų pirma, turėkime omenyje žmones, kurie dirba vynuogynuose ir t.t. - ar jų darbo sąlygos tinkamos, ar jie apsaugoti nuo pesticidų ir kitų toksinų poveikio? Ar gėrimai yra gaminami natūraliai, taikant patvirtintus, ekologiškus būdus? Ar šie gėrimai yra būtini Jūsų sveikatai ir pilnavertiškam gyvenimui? Ar yra šių produktų pakaitalų?

Kai kurie veganai apskritai nevartoja jokių alkoholinių gėrimų, motyvuodami tai tuo, kad prie alkoholio priprantama, jis drumsčia protą, slopina pojūčius, trukdo priimti sąmoningus ir teisingus sprendimus. Kiti susilaiko nuo alkoholio dėl religinių įsitikinimų ar tausodami sveikatą, vengdami kaloringų produktų. Kita vertus, kai kurie veganai mėgaujasi alkoholiu ir teigia, kad ribotas jo kiekis nekenksmingas.

Alkoholio vartojimas yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas. Vis dėlto yra daugybė veganiškų alternatyvų – nealkoholinis vynas, šampanas, alus ir gausybė kitų gėrimų. Nekalbant apie vaisių ir daržovių sultis, mineralinį vandenį ir t.t.

Vyno ir alaus veganiškumo klausimas yra svarbus. Tuo pačiu reikia apskritai nepamiršti buvimu veganu prasmės. Trijų kiaušinių baltymų vidutiniškai užtenka išvalyti 250 l vyno, 100g želatinos – 15000 l vyno. Savaime suprantama, kad alkoholio gamybai nėra tikslingai auginami ir žudomi, išnaudojami gyvūnai. Mėsos pramonė taip sutvarkyta, kad net gyvūnų atliekos būtų panaudotos, joms taip pat yra kuriama rinka (pvz. želatinai). Pagrindinis veganų tikslas yra sumažinti, ir galų gale visiškai pašalinti pirminių gyvūninės kilmės produktų, tokių kaip mėsa, pienas ir kiaušiniai vartojimą. Kai šių produktų paklausa sumažės, antriniai gyvūninės kilmės produktai (įvairios „atliekos“) pabrangs – tokiu atveju gamintojai savaime bus priversti ieškoti pakaitalų.

Šiuo metu gyventi visiškai veganiškai yra praktiškai neįmanoma – pramoninis pasaulis kimšte prikimštas prekių, kurias gaminant naudojamos pirminės arba antrinės gyvūninės kilmės medžiagos. Neodiniai batai ir vegan receptų knygos gali būti suklijuotos neveganiškais klijais. Automobilių ir dviračių padangų sudėtyje yra stearino rūgšties. Vardinti galima be galo. Gyvūninės kilmės produktų naudojimą galima sustabdyti vieninteliu būdu – kuo daugiau žmonių turi rinktis veganišką gyvenimo būdą. Tačiau jei mes linksime į kraštutinumus, didžioji žmonijos dalis bus įsitikinusi, kad buvimas veganu yra fanatiškas, beprasmis ir nerealus.

Taigi svarbiausia yra siekti, kad žmonės suprastų ir priimtų šį gyvenimo būdą tam, kad žemėje būtų sustabdyta gyvūnų žudymo ir išnaudojimo pramonė. O tai, iki kokio lygio kiekvienas veganas gilinsis į dalykus, kurie liečia antrinės gyvūninės kilmės produktus, yra kiekvieno asmeninis reikalas.

14

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

jau, kad prirasei, tai prirasei, lb kilnu,bet... siaip jei visi zmones noretu saugot gyvunija, tada reiketu visiems but vegetarais, bet gaila tai visu neymanoma ytikint keleis moralais, dabar patys zmones su zmogum nelabai zmogiskai elgiasi-tai dar didesne problema, nei tavo pasakyta, ziaurus tas musu sukurtas pasaulis, telieka neit kartu su dauguma, kad neprisidetum prie daromos zalos pasauliui. vegetarizmas jei kam galimas, tai gerai, pats pora ar tris menesius vengiau valgyt mesos, gailiuosi, kad db desras vel pradejau valgyt, reikes kada isvis pereit prie vegetarizmo.

15

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

copy paste as irgi moku padaryti, bet tu prasyk is sirdies ir tas bus geriau:) as irgi pries visus kailius ar odas, jei nemata skirtumo tarp tikro ar netikro, tai kam moketi uz nieka... istikruju kailiai ir odiniai rubai ar dar kas nereikalingi, nejau protingenis ar kilnesnis tapsi juos kailinius pasimoves, dabar pakankamai geru sintetiniu pluostu pagaminama yra.

16

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

man patiko vienos sibirietės moteriškės pasakymas: "Girdėjau ten pas jus yra tokių durnių, kur protestuoja prieš kailių dėvėjimą - tegul atvažiuoja čia. Pas mus temperatūra nukrinta iki -40 ir daugiau. Visi čia vaikšto su natūraliais kailiais, kitaip tiesiog neišgyventume"... smile

17

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

ir nesupratau, kodėl varoma ant žmogaus. Žmogus tėra nedidelė visumos dalis...
Galima pamanyt, kad gyvūnai vieni kitais neminta, vieni kitų nežudo... smile Pagrindinė džiunglių taisyklė: "to eat and being eaten", kas reiškia tu valgai ir tave suvalgo... smile

18

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

Diva, 34 wrote:

ir nesupratau, kodėl varoma ant žmogaus. Žmogus tėra nedidelė visumos dalis...
Galima pamanyt, kad gyvūnai vieni kitais neminta, vieni kitų nežudo... smile Pagrindinė džiunglių taisyklė: "to eat and being eaten", kas reiškia tu valgai ir tave suvalgo... smile

tik tarp zmoniu turetu to nebut... o zmogui is gamtos reikia pasiimt tik tiek, kiek jo poreikiams reikia ir nedaugiau manyciau, kur tos vadinamos fermos, tai tikrai virsija visus poreikius. pinigai simbolizuoja materialia plotme, o kur dingo dvasine?

19

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

gal protingiau butu buve ideti nuorodaa su tuo tekstu :?
o siaip kaip sakoma yra paklausa yra ir pasiula, ir cia jau nieko nepakeisi, jei zmogus nori tai juos ir deves....

20

Re: Gyvunu zudymas kailiams,eksperimentams ir kitoms zmoniu pramogoms. - ka apie tai manot?

na kailio devejimas priklauso nuo klimato kuostos jurioje gyveni..
> o man nepatinka kailis. bet patinka pvz odiniai batai ir t.t cia lb slidus dalykas. kazkas sake kad reiketu tapti vegetarais.
> na tada gal tapkim veganais kur net pieno produktu negalesim valgyti ;D as iltinisu dantis turiu ir man yra mesos poreikis man ji skani as jos noriu ior ja valgau big_smile juk maisto grandine ilga big_smile